Λύγισε στο φινάλε ο Ολυμπιακός στο Μονακό και ηττήθηκε με 85-77

EUROKINISSI

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και έχασαν από τους Μονεγάσκους σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από την αρχή.

Την ήττα με 85-77 γνώρισε απόψε ο Ολυμπιακός εκτός έδρας από την Μονακό και έπεσε στο 6-5 της φετινής Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπλόκαρε στο φινάλε, οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και έφτασαν στην νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Μάικ Τζέιμς με 24 πόντους, ξεχώρισαν για τον ελληνικό σύλλογο ο Κάαναν με 20, ο Πίτερς με 15 και ο Ουόκαπ με 16 πόντους.

Στη πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και στο 10′ ήταν μπροστά στο σκορ με 22-17. Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε τον Κάνααν σε εξωπραγματική κατάσταση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμερικανό γκαρντ που είχε 17 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια, όντας μπροστά στο σκορ με 39-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι και όλα κρίθηκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, στην οποία το σύνολο του Μπαρτζώκα μπήκε προηγούμενο με 59-58.

Από το 73-73 δύο λεπτά πριν το τέλος, η Μονακό έφτασε στο 79-73 λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε με τον Μάικ Τζέιμς να είναι καθοριστικός και να πετυχαίνει… τετράποντο, με τρίποντο και εύστοχη βολή. Oι Μονεγάσκοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα με 85-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77.