Οι τρεις σωματοφύλακες του Ολυμπιακού… καθάρισαν την Ζαλγκίρις

(ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ/EUROKINISSI)

Κάνααν, Γουόκαπ και Πίτερς ήταν σε μεγάλο βράδυ απόψε στο ΣΕΦ και οδήγησαν τους ''ερυθρολεύκους'' στη νίκη επί της λιθουανικής ομάδας με 89-72.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυριαρχικός απόψε στο ΣΕΦ, νίκησε εύκολα την Ζαλγκίρις με 89-72 και με την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στη Euroleague ανέβηκε στο 6-4.

Οι ”ερυθρόλευκοι” είδαν τρεις παίκτες τους να έχουν εξαιρετική εικόνα και να κάνουν ότι θέλουν τους Λιθουανούς πάνω στο παρκέ.

Ο Κάνααν με 25 πόντους, ο Γουόκαπ με 14 και ο Πίτερς με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Η πρώτη περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τελικά ισόπαλες στο 10′, 19-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ο Ολυμπιακός… πάτησε γκάζι, άφησε την Ζαλγκίρις χωρίς καλάθι στα τελευταία τέσσερα λεπτά, είχε εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και με ένα επιμέρους σκορ 24-12, πήγε στα αποδυτήρια στο +12, 43-31.

Η ομάδα του Πειραιά δεν σταμάτησε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο επί της ουσίας… καθάρισε το ματς, ανεβάζοντας την διαφορά στο 30′, στο +17, 69-52.

H τελευταίος περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Λιθουανούς και έφτασαν άνετα στο ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72.