Λεβαδειακός και Ατρόμητος στους «16» του Κυπέλλου

Οι Βοιωτοί έκαναν την έκπληξη αποκλείοντας τη Λαμία και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ

Ο Λεβαδειακός προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας νικώντας με 2-1 τη Λαμία στο Δημοτικό Στάδιο της Λιβαδειάς, σε αγώνα για την 5η φάση της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι», που διεκδικούν με αξιώσεις την επάνοδο στη Σούπερ Λίγκα, θα αντιμετωπίσουν στον επόμενο γύρο τη Νίκη Βόλου σε διπλούς αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με τον Μάλτσι και είχαν δύο δοκάρια στην ίδια φάση στο 25΄, αρχικά στο φάουλ του Μούλα και στην εξέλιξη της φάσης με την κεφαλιά του Λόνγκο.

Ο Λεβαδειακός ισοφάρισε στο 58΄ με τον Κουάντρα και έφτασε στη νίκη-πρόκριση με πέναλτι του Πολέτο στο 68΄.

Πρόκριση στους «16» πήρε και ο Ατρόμητος, νικώντας με 1-0 τον Γιούχτα στο Παγκρήτιο Στάδιο, που λειτούργησε για επίσημο παιχνίδι ύστερα από περίπου 1,5 χρόνο.

Με την ομάδα των δυτικών προαστίων να πιέζει σε ολόκληρη τη συνάντηση, τελικά το γκολ ήρθε στο 54ο λεπτό με το διαγώνιο σουτ του Κούεν.