Στους «16» του Παρισιού ο Τσιτσιπάς

REUTERS/Andrew Couldridge

Ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε στα δύο σετ τον Καναδό Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Καναδό Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ στον 2ο γύρο του τουρνουά Masters του Παρισιού και προκρίθηκε στους «16», ύστερα από αγώνα διάρκειας μιας ώρας και 48 λεπτών.

Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 6-3, 7-6 (4) και περιμένει τον αντίπαλό του, που θα είναι είτε ο Γερμανός Αλεξάντερ Ζβέρεφ είτε ο Γάλλος Ιγκό Ιμπέρ.

Αφού γλίτωσε το μπρέικ μόλις στο πρώτο γκέιμ, ο «Στεφ» εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου του και προηγήθηκε 4-1, αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα. Στο 5-3 ο Οζέ-Αλιασίμ είχε μπρέικ-πόιντ αλλά ο Τσιτσιπάς το «έσβησε», για να κατακτήσει το εναρκτήριο σετ εμφατικά, αρχικά με άσο και στη συνέχεια με γουίνερ.

Ο Καναδός προηγήθηκε 3-0 στο δεύτερο σετ και λίγο αργότερα έφτασε στο 5-2, αλλά ο αντίπαλός του δεν τα παράτησε…

Αφού αχρήστεψε τρία σετ-μπολ του Αλιασίμ στο δικό του σερβίς (5-2) κι άλλο ένα στο σερβίς του Καναδού (5-3), ισοφάρισε σε 5-5 κι έστειλε το δεύτερο σετ στο τάι-μπρέικ.

Εκεί, ένα διπλό λάθος του Αλιασίμ έδωσε ευκαιρία στον Έλληνα πρωταθλητή να κάνει το 5-3 και, παίρνοντας στη συνέχεια τους δύο πόντους στο σερβίς του, να φτάσει στο 7-4 και στο 2-0…