Πρώτη νίκη για τον Άρη στο EuroCup

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν στο Αλεξάνδρειο την Τουρκ Τέλεκομ με κορυφαίο παίκτη τους τον Τολιόπουλο

Ο Άρης νίκησε με 68-66 την Τουρκ Τέλεκομ στο Αλεξάνδρειο, σημειώνοντας την πρώτη επιτυχία στο εφετινό EuroCup, μετά από τρεις αγωνιστικές στο Β΄ όμιλο.

Οι «κίτρινοι» κάλυψαν το κακό βράδυ τους στην επίθεση με εξαιρετική άμυνα και τη βοήθεια των οπαδών τους, έχοντας κορυφαίο παίκτη τους τον Τολιόπουλο.

Ο Άρης προηγήθηκε στο 28΄ με 55-46, αλλά για τα επόμενα οκτώ λεπτά είχε μόλις ένα εύστοχο σουτ (Γκάλινατ), κάτι που έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 60-58 (33΄).

Καρ και Σλαφτσάκης έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στον Άρη (66-63), ο Γουάλας ισοφάρισε με τρίποντο (66-66), για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 37΄ ο Τολιόπουλος με βολές, καθώς στα εναπομείναντα τρία λεπτά καμία ομάδα δεν σκόραρε, στοιχείο ενδεικτικό της ποιότητας του αγώνα.