Basket League: Ο Κάνααν οδήγησε τον Ολυμπιακό στο Αλεξάνδρειο

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος και με 7/10 τρίποντα ηγήθηκε της ομάδας του στη νίκη επί του Άρη, για την πρώτη αγωνιστική του εφετινού πρωταθλήματος.

Με τον Αϊζάια Κάνααν να έχει πάρει «φωτιά» και να οδηγεί την ομάδα του, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα στην εφετινή Basket League επικρατώντας με 81-72 του Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Ο Αμερικανός γκαρντ σταμάτησε στους 25 πόντους (7/10 τρίποντα), ενώ στο σκοράρισμα τον ακολούθησε ο Πίτερς με 15, την ώρα που για τους «κίτρινους» πρώτος σκόρερ ήταν ο Τολιόπουλος με 16 πόντους.

Με γρήγορο ρυθμό από την αρχή ο αγώνας, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από τις διαφορές που είχε πάρει στην αρχή ο αντίπαλός τους (10-5, 21-14) και με τον Μπλούμπεργκ να εκτελεί συνεχώς πίσω από τα 6,75μ. (4/4 τρίποντα στο ημίχρονο) οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 23-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ένα επιμέρους σκορ 11-4 στις αρχές της δεύτερης περιόδου επέτρεψε στον Άρη να προσπεράσει με 29-27 στο 13΄ (τρίποντο του Γκάλινατ) και να διατηρήσει την πρωτοπορία έως το 17΄ (36-32), αλλά με τον Κάνααν να ξεκινά τους… πυροβολισμούς οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 41-40 για τους Θεσσαλονικείς.

Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να είναι «καυτός» και οδήγησε την πειραϊκή ομάδα σε σκορ 18-8 και στο 58-49 στο 28΄, με καλάθι του Πίτερς, ενώ ο Κάνααν έγραψε το 64-53 με το έβδομο (στα εννέα ως εκείνη τη στιγμή) τρίποντό του.

Στο 30΄ το ταμπλό έγραφε 64-54 και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχε παρά να προφυλάξει τη διαφορά, όπως κι έκανε, παρότι στο 38΄ ο Άρης μείωσε στους τέσσερις πόντους (69-73), με τρίποντο του Μποχωρίδη.

Να σημειωθεί ότι στη διάρκεια της αναμέτρησης αποχώρησαν από τον Ολυμπιακό με προβλήματα τραυματισμού ο Σίκμα και ο Γουίλιαμς-Γκος.