Έβδομος στον κόσμο ο Γκολομέεβ

Ο Έλληνας πρωταθλητής βελτίωσε την καλύτερη εφετινή επίδοσή του, ενώ είχε ήδη πάρει από τον προκριματικό την πρόκριση για τους Αγώνες στο Παρίσι.

Την έβδομη θέση κατέλαβε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο, στον πέμπτο διαδοχικό τελικό του σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Με επίδοση 21.82, ο 30χρονος πρωταθλητής βελτίωσε την καλύτερη εφετινή επίδοσή του, που ήταν 21.85 και είχε σημειωθεί στο χθεσινό ημιτελικό.

Να σημειωθεί ότι στον προκριματικό είχε κάνει επίδοση 21.91, με την οποία ήδη είχε πιάσει το όριο συμμετοχής για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, το 2024.

Ο Κάμερον ΜακΙβόι πρώτευσε στον τελικό με 21.06, που αποτελεί ρεκόρ Ωκεανίας, ενώ έγινε ο πρώτος Αυστραλός που κατακτά τον τίτλο στα 50μ.

Ο Αμερικανός Τζακ Αλέξι ήταν δεύτερος με 21.57, ένα εκατοστό του δευτερολέπτου μπροστά από τον περσινό νικητή, τον Βρετανό Μπεν Πράουντ, που έμεινε τρίτος (21.58) όπως και το 2017, στη Βουδαπέστη.