EURO 2024: «Διακοσάρης» ο Ρονάλντο, σοκ για Πολωνία και Βοσνία

Ο μεγάλος Πορτογάλος άσος συμπλήρωσε στον αγώνα εναντίον της Ισλανδίας 200 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, στο οποίο χάρισε τη νίκη σημειώνοντας το μοναδικό γκολ στο παιχνίδι του Ρέικιαβικ.

Η ιστορική βραδιά του Κριστιάνο Ρονάλντο, το «κάζο» της Πολωνίας του Φερνάντο Σάντος και η επέλαση της Σκωτίας στον Α΄ όμιλο, όπου μετρά τέσσερις νίκες σε τέσσερις αγώνες, «σημάδεψαν» τα τελευταία παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής στους προκριματικούς του EURO 2024.

Στην πρωτεύουσα της Ισλανδίας, Ρέικιαβικ, ο CR7 συμπλήρωσε 200 συμμετοχές φορώντας τη φανέλα με το εθνόσημο και για… κέρασμα στους συμπαίκτες και τον προπονητή του, Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, χάρισε τη νίκη στους Ίβηρες σκοράροντας το μοναδικό γκολ του αγώνα, στο 89ο λεπτό.

Οι Λουζιτανοί έκαναν «καρέ» νικών στον 10ο όμιλο, αύξησαν το απόλυτο και μπορούν να αισθάνονται σίγουροι ότι θα είναι μια από τις ομάδες της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2024.

Βίοι αντίθετοι για τον πρώην εκλέκτορα των Πορτογάλων (και της Εθνικής Ελλάδας), Φερνάντο Σάντος, που είδε την ομάδα του, την Πολωνία, να προηγείται 2-0 στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Μολδαβίας και στο δεύτερο να καταρρέει χάνοντας τον αγώνα με 3-2 από τους αδύναμους Μολδαβούς, θύμα μιας σπάνιας ανατροπής!

Βουλγαρία και Σερβία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Ράζγκραντ με τον Λάζοβιτς να ισοφαρίζει για τους «Πλάβι» στο 90΄+7, το Λουξεμβούργο ταπείνωσε τη Βοσνία στην έδρα της (2-0).

Τέλος, στο παιχνίδι της Σκωτίας με τη Γεωργία στο «Χάμπντεν Παρκ», που ολοκληρώθηκε περίπου στη 01:30 τα ξημερώματα της Τετάρτης (είχε διακοπεί λόγω βροχής), οι Βρετανοί νίκησαν 2-0 και είναι φαβορί, μαζί με τους Ισπανούς, για την απευθείας πρόκριση στα τελικά.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

1ος όμιλος

• Σκωτία-Γεωργία 2-0 (6΄ ΜακΓκρέγκορ, 47΄ ΜακΤόμινεϊ)
  • Νορβηγία-Κύπρος 3-1 (12΄ Σολμπάκεν, 56΄ πεν., 60΄ Χάαλαντ – 90΄+2 Κάστανος)

5ος όμιλος

• Μολδαβία-Πολωνία 3-2 (48΄, 79΄ Νικολαέσκου, 85΄ Μπαμπόγκλο – 12΄ Μίλικ, 34΄ Λεβαντόφσκι)
  • Νησιά Φερόε-Αλβανία 1-3 (45΄+1 Φαέρο – 20΄ Μπαϊράμι, 51΄ Ασλάνι, 90΄+3 Μούσι)