Πρεμιέρα με «γκέλα» στο Ευρωπαϊκό για τις Ελπίδες

Η «γαλανόλευκη» ομάδα παραχώρησε ισοπαλία στη Λευκορωσία, στην πρεμιέρα της στην προκριματική φάση του EURO 2025.

Ισόπαλη 1-1 με το αντίστοιχο συγκρότημα της Λευκορωσίας αναδείχθηκε η Εθνική Ελπίδων στο «Απόστολος Νικολαΐδης», στην πρεμιέρα της στην προκριματική φάση του EURO 2025.

Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στο δεύτερο.

Οι Λευκορώσοι απείλησαν πρώτοι αλλά το σουτ του Καρπίσκι βρήκε το δοκάρι του Τζολάκη στο 7ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ελληνική ομάδα μετέτρεψε σε γκολ τη δική της πρώτη κλασσική ευκαιρία, όταν ο Σουρλής έβγαλε την ασίστ στον Τζόλη που με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό η Λευκορωσία ισοφάρισε με κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού της Κάζαραμπ, ο οποίος αξιοποίησε τη σέντρα του Ζίνοβιτς.