Πρεμιέρα στα πλέι οφ με νίκες για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Στο θεωρούμενο ως ντέρμπι ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετικά απέναντι στον περυσινό πρωταθλητή και τον νίκησε σε 77 λεπτά, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν πρόβλημα με τον Μίλωνα.

Οι έδρες αποδείχθηκαν πανίσχυρες στους πρώτους αγώνες των πλέι οφ στη Volley League Ανδρών, με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ να φτάνουν άνετα στο 3-0 σετ απέναντι σε Μίλωνα και Παναθηναϊκό και να αποκτούν προβάδισμα για τον τελικό, με την πρόκριση να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Στην Πυλαία, απόντος του Κόβαρ ο «Δικέφαλος» στόχευσε στην υποδοχή των «πράσινων» και το πλάνο δούλεψε στην εντέλεια, αφού ο νεαρός και άπειρος Κωστόπουλος δεν κατάφερε να σηκώσει το βάρος στην πολύ μεγάλη πίεση που δέχθηκε από το αντίπαλο σερβίς.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου το Σάββατο 25 Μαρτίου, στο κλειστό του Άγιου Θωμά (17:00).

Οι «ερυθρόλευκοι» του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, που θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας έως το τέλος της διοργάνωσης, νίκησαν την ομάδα της Νέας Σμύρνης με 3-0 στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Οι δύο αντίπαλοι θα συναντηθούν ξανά το Σάββατο 25 Μαρτίου στην έδρα του Μίλωνα, στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης».