Φινάλε με «αδιάφορη» ήττα για την Εθνική

Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε στη Λετονία αλλά ήταν μια ήττα που δεν «πόνεσε», καθώς είχε εξασφαλίσει την παρουσία της στα προκριματικά του Μουντομπάσκετ 2023.

Η Εθνική ομάδα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 με ήττα από τη Λετονία στη Ρίγα (57-67), έχοντας πάντως εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στα τελικά.

Η ελληνική ομάδα ήταν άστοχη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αυτό αποτυπώθηκε στο σκορ της πρώτης περιόδου, που βρήκε τους Λετονούς μπροστά με 18-8.

Η κοινή παρουσία Μουράτου, Μωραϊτη, Χατζηδάκη έφερε καλές συνεργασίες και αποτελεσματικότητα σε ριμπάουντ κι άμυνα, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να μειώσει σε 21-16 (12’30’’), αλλά τα μακρινά σουτ των Λετονών έφεραν το 33-24 (17’).

Με δύο τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου η Εθνικής μείωσε στους τρεις (33-30, 19’10’’), για να κλείσει το πρώτο μέρος με τον Νίκο Χουγκάζ να ευστοχεί… γονατιστός (!) για το 33-32.

Ο Τανούλης επιλέχθηκε στην αρχική πεντάδα για την τρίτη περίοδο και με το «καλημέρα» έδωσε προβάδισμα στην Ελλάδα (33-35, 21’). Λεϊμάνις και Πασέτσνικς αντέδρασαν για τη Λετονία (37-35, 23’), η οποία έκανε ένα 9-0 για να φτάσει ως το 42-35 (25’50”) και αργότερα ως το +12 (50-38, 28’20”).

Συνεχόμενοι πόντοι από τον Δημήτρη Κατσίβελη στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έγραψαν το 54-48 (32΄10΄΄) και οι Τανούλης – Χατζηδάκης πήραν τη σκυτάλη για το 54-52 (34’20”).

Το τρίποντο του Στράουτινς έδωσε μια ανάσα στους Λετονούς (61-55, 37’10”) και το κάρφωμα του Γκρατζούλις την έφερε πιο κοντά στη νίκη με το 63-55 (38′), η οποία σφραγίστηκε με το τελικό 67-57.

Οι ομάδες που προκρίθηκαν στην τελική φάση για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 είναι οι: Ελλάδα, Φινλανδία, Γερμανία, Λετονία, Σλοβενία, Γαλλία, Λιθουνία, Ισπανία, Ιταλία, Σερβία, Γεωργία, Μαυροβούνιο.