Στα προημιτελικά του CEV Cup ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν με δύο νίκες την Ντούκλα Λιμπερετς και στις «8» θα αντιμετωπίσει ομάδα προερχόμενη από το Champions League.

Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη φορά την Ντούκλα Λίμπερετς και πανηγύρισε τη πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του CEV Cup Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στην Τσεχία με 3-1 σετ και με δύο νίκες (3-0 ο πρώτος αγώνας) θα βρουν επί της Λίμπερετς έκλεισε θέση για την οκτάδα της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει μία από τις τέσσερις καλύτερες ομάδες των ομίλων του Champions League.

Η Ντούκλα προηγήθηκε 13-8 στο πρώτο σετ, αλλά η άνοδος της Γουίντερς επέτρεψε στον Ολυμπιακό να μειώσει (15-14) και να μετατρέψει το 20-19 σε 20-23 για να φτάσει στο 0-1.

Στο δεύτερο σετ, όπου και κρίθηκε η πρόκριση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 14-0, η Ντούκλα ισοφάρισε σε 17-17, ενώ το 22-22 έγινε 22-24 με επίθεση της Σάλας.

Οι Τσέχες έσβησαν το πρώτο σετ μπολ, όμως και πάλι η Σάλας τελείωσε την επόμενη επίθεση και μαζί έκρινε την πρόκριση.

Εν συνεχεία έγιναν αλλαγές (ο Μιτσέλι άλλαξε όλη την ομάδα), η Ντούκλα μείωσε αλλά ο Ολυμπιακός κατάκτησε εύκολα το επόμενο.