Μία από τα ίδια ο Παναθηναϊκός και ήττα από τη Μπασκόνια

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Mετά την ήττα από τη Ρεάλ, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην Ισπανία και από τη Μπασκόνια με 95-90 , ολοκληρώνοντας με τον χειρότερο δυνατό τρόπο την διαβολοβδομάδα της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός(8-15) χρειάζεται υπερβάσεις για να έχει ρεαλιστικές ελπίδες να προλάβει τη πρώτη οκτάδα της Euroleague αλλά με την εικόνα που είχε στην Ισπανία σε αυτή την διαβολοβδομάδα της διοργάνωσης δεν μπορεί να περιμένει κάτι. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μετά την ήττα στη Μαδρίτη, ηττήθηκε και από την Μπασκόνια απόψε με 95-90 και μόνο με ένα μπασκετικό θαύμα θα μπορέσει να διεκδικήσει την είσοδό της στα play-offs.

Οι Χάουαρντ με 24 πόντους και Κοστέλο με 16 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Λι(16 πόντους, 8 ασίστ), Ουίλιαμς(19 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Παπαγιάννης(16 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Mε τους Λι και Μπέικον να βρίσκουν στόχο και με μία εξαιρετική άμυνα ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έφτασε να προηγηθεί με 11 πόντους στο 7′(10-21). Στο τελευταίο τρίλεπτο, όμως, τα έκανε μαντάρα, οι Ισπανοί απάντησαν και μείωσαν σε 21-23 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ(35-32) μέχρι που το ”τριφύλλι” έπαθε ένα… μπλακ-άουτ και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όντας στο -14, 52-38. Στο 22′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20 πόντους(60-40) αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 10-0, κατάφερε να μειώσει στους 10 στο 25′(60-50). Το 76-65 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου άφηνε περιθώρια επιστροφής στους ”πράσινους” στη τελευταία περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι στο 34′ μείωσαν στους οκτώ πόντους(83-75) αλλά σε εκείνη την φάση οι διαιτητές ακύρωσαν το τρίποντο του Μπέικον για αντιαθλητικό φάουλ του Γκριγκόνις και η Μπασκόνια ξέφυγε στο +13, με 85-72. Ο Παναθηναϊκός μείωσε τελικά στους οκτώ στη συνέχεια αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 πήραν διαφορά ασφαλείας και επί της ουσίας… καθάρισαν το παιχνίδι(90-77 στο 37′).

Στο τελευταίο λεπτό το μόνο που κατάφεραν οι ”πράσινοι” ήταν να ψαλιδίσουν τη διαφορά, με την Μπασκόνια να παίρνει τη νίκη με 95-90, χωρίς να αγχωθεί.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-65, 95-90.