Επιβλητικός ο ΠΑΟΚ με Λαύριο

Ο «Δικέφαλος» ισοβαθμεί στην τέταρτη θέση με το Περιστέρι, τον Προμηθέα Πάτρας και τον Κολοσσό Ρόδου.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στο κλειστό της Πυλαίας με 93-68 το Λαύριο, στο πλαίσιο της; 14ης αγωνιστικής και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-6, ισοβαθμώντας στην τέταρτη θέση με Κολοσσό, Περιστέρι και Προμηθέα Πάτρας.

Ο Φράνκε με τρία συνεχή τρίποντα σε ενάμιση λεπτό έκανε το 18-4 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά της συνάντησης, ενώ με άλλα δύο καλάθια του Ολλανδού η διαφορά ανέβηκε στους 18 πόντους (22-4) για τους γηπεδούχους, λίγο μετά το πέμπτο λεπτό.

Το Λαύριο προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε τους 9 (26-17) με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, αλλά με τους Χαντς, Φράνκε και Πόλεϊ να «πυροβολούν», ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στο ημίχρονο με το ευρύτατο (57-32).

Με τρίποντο του Φράνκε η διαφορά ανέβηκε στους 29 πόντους (63-34) στα πρώτα λεπτά του β΄ ημιχρόνου και με νέο σουτ του ίδιου, πίσω από τα 6,75 μέτρα, η διαφορά έφτασε τους 30 (66-36) και το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά.

Ο Φράνκε σταμάτησε στους 30 πόντους (7/7 βολές, 4/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα), ενώ Χαντς και Καμπερίδης είχαν από 15. Για τους φιλοξενούμενους προσπάθησε ο Λάνγκεβαϊν, που σκόραρε 18 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ.