Ήττα του Ολυμπιακού στο πριγκιπάτο

Η άμυνα της Μονακό εγκλώβισε επιθετικά τους «ερυθρόλευκους» με αποτέλεσμα οι Μονεγάσκοι να τους νικήσουν για δεύτερη φορά φέτος.

Σε… κακό δαίμονα του Ολυμπιακού εξελίσσεται η Μονακό. Πέρυσι οι Μονεγάσκοι υποχρέωσαν τους «ερυθρόλευκους» σε πέμπτο παιχνίδι για να προκριθούν στο φάιναλ-4 της Ευρωλίγκας, φέτος τους νίκησαν ήδη δύο φορές.

Μετά το «διπλό» στο ΣΕΦ, στον πρώτο γύρο, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε απόψε και στο «Σαλέ Γκαστόν Μεντεσίν», με 60-64, για τη 18η αγωνιστική της διοργάνωσης, σε ένα παιχνίδι που διεκδίκησε τη νίκη ως το τέλος.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με εξαιρετικό μπάσκετ 24-10 στο 13΄, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογα καλή επιθετικά, καθώς οι γηπεδούχοι αντέταξαν μεγάλη πίεση στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός είχε 8/29 τρίποντα και 9 χαμένες βολές (12/21), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Άλεκ Πίτερς με 12 πόντους (4/5 τρίποντα). Η ομάδα του Πειραιά υποχώρησε σε ρεκόρ (11-7), ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 12-6.

Με το παιχνίδι να πηγαίνει χέρι-χέρι μετά το ημίχρονο, η Μονακό ξέφυγε με 7 πόντους (52-45) δυόμισι λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Η αντίδραση του Ολυμπιακού άρχισε με τρίποντο του Πίτερς (52-48 στο 33’), ενώ 3’ και 24’’ πριν την λήξη της συνάντησης ο Σλούκας ισοφάρισε με βολές σε 53-53.

Σε εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν δύο τρίποντα από τους Ντιαλό και Μακουντού, που έκαναν το σκορ 59-53 στο 38’. Ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Πίτερς, ΜακΚίσικ και ισοφάρισε πάλι, με 59-59, 1’ και 50’’ πριν το τέλος.

Όμως, το καλάθι του Τζέιμς (61-59 με 41’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης) και η δεύτερη άστοχη βολή του Σλούκα με το σκορ 62-60 και 7’’ για το τέλος, έκριναν τον νικητή.