Αυτοκτονία στη Λιόν για τον Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν ξανά ένα δικό τους παιχνίδι, στο οποίο είχαν προηγηθεί ακόμη και με 21 πόντους, δεχόμενοι το τρίποντο-μαχαιριά από τη Βιλερμπάν στα 0,3΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέχρι και 21 πόντους στο «Αστρομπάλ» αλλά το τρίποντο που δέχθηκε στο 0,3΄΄ πριν τη λήξη τιμώρησε την καθίζηση της πειραϊκής ομάδας στο τέλος του αγώνα κι απέφερε μια αναπάντεχη με 75-77 από τη Βιλερμπάν.

Οι «ερυθρόλευκοι» αυτοκτόνησαν αγωνιστικά, έπαιξαν με τη φωτιά και το πλήρωσαν όπως και σε άλλα παιχνίδια τους φέτος (Βαλένθια, Μονακό, Μακάμπι), γνωρίζοντας την πέμπτη ήττα σε 14 αγώνες.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 16 και ο Αϊζέια Κάναν με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Πειραιώτες, που έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στο παιχνίδι κι έκλεισαν το δεκάλεπτο σε διψήφια διαφορά (28-18).

Το ίδιο μοτίβο και στη β΄ περίοδο, με το σκορ να γίνεται 42-22 στα μισά της, ενώ 6:38 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η απόσταση μεγάλωσε κι άλλο (54-33).

Σε εκείνο το σημείο η γαλλική ομάδα έκανε την αντεπίθεση και με όπλο τα τρίποντα μείωσαν στον πόντο (60-61) οκτώ λεπτά πριν το τέλος, ενώ στα 2:34 πριν το τέλος ισοφάρισαν (70-70).

Ο Σλούκας ευστόχησε σε τρίποντο, αλλά η Βιλερμπάν με συνεχείς βολές του Ντε Κολό πήρε προβάδισμα (74-73), στο 1:37. Ο Λαρεντζάκης με λέι απ στα 27,3’’ έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (74-75) και στην τελευταία επίθεση ο Νουά με τρίποντο στα 0,3’’ πριν τη λήξη «σκότωσε» τον Ολυμπιακό.