Η ΑΕΚ λύγισε απέναντι στον Κολοσσό

Η ομάδα της Ρόδου υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη εκτός έδρας ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα και δεύτερη στο σύνολο σε επτά αγωνιστικές, κατακτώντας την τρίτη νίκη της.

Ο Κολοσσός Ρόδου υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη φετινή εκτός έδρας ήττα και δεύτερη σε σύνολο επτά αγώνων, επικρατώντας της Ένωσης με 73-67 στο «σμαραγδένιο νησί».

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στη Basket League σε 3-4 και ατενίζουν τις προσεχείς υποχρεώσεις τους με αισιοδοξία.

Η αναμέτρηση, με την οποία έκλεισε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής, κρίθηκε στον επιθετικό οίστρο του Τι Τζέι Σταρκς, που πέτυχε 25 πόντους με 5/10 τρίποντα, την αρωγή του Χάρη Γιαννόπουλου (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και την κυριαρχία των γηπεδούχων στον αέρα, καθώς οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου «κατέβασαν» 48 ριμπάουντ έναντι 28 των «κιτρινόμαυρων».

Για τους φιλοξενούμενους του Ηλία Καντζούρη ο Τιμ Φρέιζιερ σταμάτησε στους 15 πόντους, άλλους 12 είχε ο Γιαν Στρέλνιεκς και 10 ο Ουίλιαμς.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 20-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να κλείσει το ημίχρονο με τους αντίπαλους ισόπαλους (33-33) και τον Κολοσσό μπροστά με 49-48 στο 30΄.

Στην εκκίνηση για το τελευταίο δεκάλεπτο τα τρίποντα του Σταρκς έφεραν τους «θαλασσί» στο +6 (60-54). Ο ίδιος «έγραψε» το 68-6, ο Κόφεϊ με τρίποντο έκανε το 71-66 και 2/2 βολές ο Γιαννόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 73-67.