Συντριβή για τον Παναθηναϊκό στην Πόλη

Χωρίς άμυνα και με ανταγωνιστική εικόνα μόνο για ένα δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έγινε εύκολη λεία στα χέρια της Φενέρμπαχτσε που νίκησε εύκολα με 107-77.

Την τέταρτη μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία του στη Euroleague γνώρισε απόψε ο Παναθηναϊκός(2-6) από την Φενέρμπαχτσε(7-1) στη Πόλη, με τους γηπεδούχους να επικρατούν 107-77 και να συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα της διοργάνωσης από τη πρώτη θέση.

Στο πρώτο δεκάλεπτοι οι ”πράσινοι” ήταν ανταγωνιστικοί και κατάφεραν να προηγηθούν στο 10′ με 25-22. Το ξεκίνημα, όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τραγικό, οι Τούρκοι έτρεξαν ένα μεγάλο σερί και με φοβερά ποσοστά ευστοχίας, σκόραραν 33 πόντους σε δέκα λεπτά και πήγαν στο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 55-40.

Ο Παναθηναϊκός με σούπερ προβληματική άμυνα δεν μπορούσε να περιορίσει το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη και στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ξέφυγε στο +23 για την Φενέρ(78-55). Στη τελευταία περίοδο το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το ”τριφύλλι” να μην βγάζει αντίδραση και να χάνει το ματς με τριάντα πόντους διαφορά.

Ουιλμπέκιν με 19 πόντους και Ντέιβις με 16 ήταν οι κορυφαίοι της Φενέρ ενώ από το ”ναυάγιο” του Παναθηναϊκού διασώθηκε μόνο ο Μπέικον με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77.