Ξέσπασε στη Μπασκόνια ο Παναθηναϊκός

INTIME SPORTS

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στη Euroleague, ο Παναθηναϊκός(2-5) νίκησε στο ΟΑΚΑ την Μπασκόνια(4-3) με 98-83  και επέστρεψε στις νίκες. Κορυφαίοι για το ''τριφύλλι'' οι Μπέικον(16πόντοι), Παπαγιάννης(11πόντοι, 10 ριμπάουντ), Γουόλτερς(7 ασίστ), Πονίτκα(15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Γουίλιαμς(16 πόντοι) που έβαλαν δύσκολα στην άμυνα της Μπασκόνια.

Κορυφαίοι για το ”τριφύλλι” οι Μπέικον, Πονίτκα, Παπαγιάννης, Γουόλτερς και Γουίλιαμς που έβαλαν δύσκολα στην άμυνα της Μπασκόνια και οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση με 98-83.

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στη Euroleague, ο Παναθηναϊκός(2-5) νίκησε στο ΟΑΚΑ την Μπασκόνια(4-3) με 98-83  και επέστρεψε στις νίκες. Κορυφαίοι για το ”τριφύλλι” οι Μπέικον(16πόντοι), Παπαγιάννης(11πόντοι, 10 ριμπάουντ), Γουόλτερς(7 ασίστ), Πονίτκα(15 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Γουίλιαμς(16 πόντοι) που έβαλαν δύσκολα στην άμυνα της Μπασκόνια.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου η Μπασκόνια ξέφυγε στο +6 αλλά γρήγορα ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 11-0, πέρασε μπροστά στο σκορ(17-12) στο 6′, έχοντας ως κορυφαίο τον Ντέρικ Γουίλιαμς. Οι ”πράσινοι” έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 22-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, προηγήθηκαν πολύ γρήγορα και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου βρέθηκαν μπροστά με 43-38, εκμεταλλευόμενοι κατά βάση τα δίποντα, όπου ήταν εξαιρετικοί με 10/14.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους το ”τριφύλλι” έτρεξε ένα σερί 15-5 και προηγήθηκε με 53-48 στο 25′, με τον Μπέικον, τον Γουόλτερς και τον Πονίτκα πρωταγωνιστές. Στο 28′ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +10 και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8(67-59), με τον Γουόλτερς να είναι απολαυστικός και να μοιράζει επτά ασίστ στους συμπαίκτες του.

O Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε διαχείριση του προβαδίσματος που κατέκτησε στη τρίτη περίοδο και βρίσκοντας καλάθια σε σημεία που οι Βάσκοι πλησίαζαν(το 71-65, έγινε 83-69) κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 98-83.

Tα δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83.