Βόλεϊ: Πρεμιέρα με νίκη αλλά και… απώλεια για την Εθνική Ανδρών

Έπρεπε πρώτα να δει… «τον χάρο με τα μάτια» της η Εθνική Ανδρών για να βγάλει αντίδραση, να επιστρέψει και τελικά να ξεκινήσει με εκτός έδρας νίκη (3-2) την περιπέτειά της στον Ε΄ προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Στην «Campus Sparebank1 Arena» η γηπεδούχος Νορβηγία προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-19, 27-25), αλλά από τη στιγμή που έχασε το τρίτο στις λεπτομέρειες (25-23) η ψυχολογία του αγώνα άλλαξε άρδην.

Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε ισοφάρισε σε 2-2 κατακτώντας το τέταρτο σετ με 25-21 κι έφτασε στο τελικό 3-2 κερδίζοντας και το πέμπτο (τάι μπρέικ), πιο εύκολα από τα προηγούμενα, με 15-9.

Στον άλλο αγώνα της πρεμιέρας του ομίλου, η Κροατία δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Κύπρο, της οποίας επιβλήθηκε με 3-0 σετ (25-20, 25-16, 25-13)  στο Όσιγιεκ.