Ο Ντε Μπρόινε οδήγησε στη νίκη τη Σίτι απέναντι στην Αμέρικα

Με ηγέτη και σκόρερ τον Κέβιν Ντε Μπρόινε, η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 2-1 της μεξικανικής Αμέρικα σε φιλικό αγώνα.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Χιούστον του Τέξας και την παρακολούθησαν περίπου 40 χιλιάδες θεατές.

Τα πάντα σε αυτό το παιχνίδι έγιναν στο πρώτο ημίχρονο. Οι πρωταθλητές Αγγλίας άνοιξαν το σκορ στο 30ό λεπτό με τον Βέλγο άσο τους, για να ισοφαρίσει η Αμέρικα με τον Χένρι Μάρτιν στο 43΄.

Οι Μεξικανοί, πάντως, δεν χάρηκαν για πολύ, αφού δύο λεπτά αργότερα ο Ντε Μπρόινε σημείωσε και δεύτερο γκολ, διαμορφώνοντας ταυτόχρονα το τελικό σκορ.

Να σημειωθεί ότι για τους «Πολίτες» του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν αγωνίστηκε το νέο μεγάλο αστέρι τους, Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος δεν έχει κάνει ακόμη ντεμπούτο.

Αυτό αναμένεται να συμβεί το Σάββατο (23/7), στο νέο φιλικό παιχνίδι της Μάντσεστερ Σίτι εναντίον της Μπάγερν Μονάχου, στο Γκριν Μπέι.