Επαγγελματική νίκη του Ολυμπιακού στη Νίκαια

Καλός κατά διαστήματα αλλά με άγχος στο τέλος, ο Ολυμπιακός νίκησε στη Νίκαια τον Ιωνικό με 86-78 στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 25ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το αήττητο σερί τους εκτός έδρας στο 11-0 και θέλουν ακόμη μία νίκη για να κλειδώσουν το πλεονέκτημα της έδρας στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 22-11 και πήγε στο ημίχρονο έχοντας τη σεβαστή διαφορά των 16 πόντων (50-34).

Η χαλάρωση στην άμυνα και ο οίστρος του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, όμως, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 73-76 στο 37΄, με δύο συνεχή τρίποντα του Τζόλου.

Με ορατό το φάσμα της ανατροπής την κατάσταση πήραν στα χάρια τους οι Σλούκας, Γουόκαπ, Λαρεντζάκης και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πρίντεζης με 11 πόντους, ενώ από 10 σημείωσαν οι Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ. Από τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.