Ευρωλίγκα: Ήττα (και) στο Βερολίνο για τον Παναθηναϊκό

Μία από τα… ίδια για τον φετινό Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα: οι «πράσινοι» έχασαν στο Βερολίνο από την Άλμπα με 87-78, σε εξ αναβολής συνάντηση της 19ης αγωνιστικής.

Η ελληνική ομάδα γνώρισε τη 19η ήττα σε 27 αναμετρήσεις, ενώ οι Γερμανοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 12-15.

Με μοναδικό διακριθέντα στην επίθεση τον Νέντοβιτς, που σταμάτησε στους 27 πόντους αλλά έφυγε στο 37΄ τραυματίας, με πιθανό διάστρεμμα, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να έχει πολλές απαιτήσεις.
Η Άλμπα επέβαλε το παιχνίδι της, προηγήθηκε με 28-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε στη συνέχεια, παρότι το «τριφύλλι» μείωσε στο 16΄ (37-34) με τρίποντο του Σέρβου και έμεινε κοντά ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-40).

Στο 30΄ οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι μια καλή διαφορά να υπερασπιστούν (69-55) και το έκαναν χωρίς προβλήματα ως το τέλος της αναμέτρησης, έχοντας καλύτερους παίκτες τους Λο (11π., 3/4τρ.) και Κουμάτζι (12π., 8ρ.).