Ο Παναθηναϊκός λύγισε την Μπάγερν με καλή εμφάνιση

Νίκη για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα, με τους «πράσινους» να επικρατούν στο ΟΑΚΑ 80-67 της Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής και να βάζουν τέλος στις τρεις συνεχείς ήττες τους.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βελτίωσε σε 7-17 το ρεκόρ της, ενώ εκείνη του Αντρέα Τρινκιέρι έχασε έσαφος και με 12 νίκες – 11 ήττες βρίσκεται στην έκτη θέση.

Ο Παναθηναϊκός είχε σταθερά το προβάδισμα (26-16, 42-35, 55-52 τα δεκάλεπτα), με τους Γερμανούς να πλησιάζουν στον πόντο (65-64) στο 34ο λεπτό.

Τότε όμως ανέλαβε δράση ο Σαντ-Ρος στην άμυνα και ο Νέντοβιτς στην επίθεση, με το επιμέρους σκορ στα τελευταία λεπτά να είναι 15-3.

Ο Μέικον είχε 18 πόντους όντας πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ο Γουάιτ πέτυχε 16, ο Σαντ-Ρος 15 και ο Παπαγιάννης 8 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από το γερμανικό συγκρότημα διακρίθηκε ο Χίλιαρντ με 15 πόντους.