Η Τότεναμ βλέπει τετράδα και η Έβερτον υποβιβασμό

«Άστραψε και βρόντηξε» η Τότεναμ και η… καταιγίδα παρέσυρε την Έβερτον, την οποία οι «πετεινοί» συνέτριψαν με 5-0 στο Λονδίνο, στην αναμέτρηση με την οποία έκλεισε η αυλαία της 28ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε σφράγισε τους τρεις βαθμούς ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με 3-0 χάρις στα γκολ του Κιν στο 14ο, του Σον στο 17ο και του Κέιν στο 37ο λεπτό.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Ρεγκιλόν έγραψε το 4-0, για να κλείσει το σκορ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του ο Χάρι Κέιν, στο 55΄.

Η νίκη της Τότεναμ ήρθε μερικές ημέρες μετά τον αποκλεισμό στο FA Cup από τη Μίντλεσμπρο και τη διατηρεί σε τροχιά τετράδας, ενώ η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ βρίσκεται μόλις στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού και το μέλλον της στην Premier League κάθε άλλο παρά ευοίωνο φαντάζει…