Προβάδισμα για Τσέλσι, όλα ανοιχτά στο Γιουβέντους-Βιγιαρεάλ

Η Τσέλσι απόκτησε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης για τους προημιτελικούς του Champions League νικώντας στον πρώτο αγώνα με 2-0 τη Λιλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», ενώ Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 1-1 στο «Θεράμικα».

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο απέναντι στην πρωταθλήτρια Γαλλίας, ανοίγοντας το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Χάβερτς και φτάνοντας στο τελικό 2-0 με τον Πούλισικ στο 63΄.

Η ρεβάνς στο «Λα Μποζουάρ» θα διεξαχθεί στις 16 Μαρτίου, όπως κι εκείνη στο Τορίνο.

Στην Ισπανία, ο Βλάοβιτς σκόραρε στο 37ο δευτερόλεπτο (!) στο ντεμπούτο του στο Champions League κι έγινε ο πρώτος παίκτης της Γιουβέντους που έχει γεννηθεί τον 21ο αιώνα (28/01/2000) και σκοράρει με τη φανέλα της στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Επίσης, σκόραρε το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ ποδοσφαιριστή που κάνει ντεμπούτο στην κορυφαία ποδοσφαιρική διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης και του κόσμου.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» συνήλθε πάντως γρήγορα από την ψυχρολουσία, πήρε τον έλεγχο και τελικά έφτασε στην ισοφάριση με τον Παρέχο στο 66ο λεπτό.