Νίκη ψυχολογίας για την ΑΕΚ, 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σκόραρε δις, η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής και βρέθηκε στο +6 από τους Γιαννιώτες, με παιχνίδι λιγότερο.

Η Ένωση πήρε μία νίκη που τόσο πολύ χρειαζόταν για να συνέλθει ψυχολογικά και να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί αγωνιστικά, αν και στο πέμπτο ο Τσιντώτας χρειάστηκε να κάνει διπλή απόκρουση στο τετ α τετ με Περέα και Οικονομόπουλο για να κρατήσει το «μηδέν».

Στο 44΄ οι γηπεδούχοι διαμαρτηρήθηκαν για πέναλτι του Καραχάλιου στον Ανσαριφάρντ από τον Καραχάλιο στο 44΄, όμως ο Παπαδόπουλος δεν την είδε και ο VAR δεν τον κάλεσε ποτέ για να την εξετάσει.

Στο 67ο λεπτό ο Πέτρος Μάνταλος μπήκε ως αλλαγή. Στο 69ο και στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, από σέντρα του Ρότα.

Έκτοτε ο χρόνος κυλούσε χωρίς να συμβεί τίποτα αξιόλογο. Εν τέλει η ΑΕΚ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» με τον Ανσαριφάρντ να σκοράρει με κοντινή προβολή στο 88΄ για το τελικό 2-0.