Κύπελλο Ελλάδας: Νίκησε και… περιμένει ο Πλατανιάς

Ο Πλατανιάς ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά τη νίκη με 2-1 επί των Χανίων στο κρητικό ντέρμπι του 2ου ομίλου.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έφτασε στην επιτυχία με ανατροπή και, πλέον, περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα ανάμεσα στη Σπάρτη και τον Ολυμπιακό.

Ο Πλατανιάς θα προκριθεί στους «16» αν οι Λάκωνες ηττηθούν ή αναδειχθούν ισόπαλοι των «ερυθρόλευκων». Σε περίπτωση νίκης της Σπάρτης, όμως, θα προκύψει τριπλή ισοβαθμία, οπότε θα μετρήσει η διαφορά των γκολ στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Η ιστορία της αναμέτρησης γράφτηκε στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με αυτογκόλ του Ντιλαβέρ, για να «απαντήσουν» οι φιλοξενούμενοι στο 24΄ με τον Γιακουμάκη και στο 27΄ με τον Ντίνα.