Γερμανία: Ομάδα από ατσάλι η Ντόρτμουντ νίκησε 2-1 τη Βόλφσμπουργκ

Η Ντόρτμουντ επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά στην εφετινή Bundesliga ότι είναι η μοναδική ομάδα που μπορεί να απειλήσει τη Μπάγερν στη μάχη του τίτλου.

Τρεις ώρες μετά την ήττα των Βαυαρών από τη Γκλάντμπαχ με 1-3, η ομάδα της Βεστφαλίας πήρε τεράστιο «διπλό» στην έδρα της Βόλφσμπουργκ με 2-1, σε ματς-θρίλερ που κρίθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Ρόις είχε δώσει προβάδισμα στη Μπορούσια στο 32΄ και μέχρι το 90΄ τίποτα δεν είχε αλλάξει.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Ροντρίγκες με πέναλτι ισοφάρισε για τους «λύκους», που προς στιγμή έδειχναν ικανοί να «σώσουν την παρτίδα», αλλά ο Καγκάουα είχε την τελευταία λέξη στο ματς και στο 93΄ χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του Τούχελ.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League, με το «διπλό» στην «Φολκσβάγκεν Αρίνα» πλησίασε τη Μπάγερν στο -5 (40 έναντι 35) και σαφώς το πρωτάθλημα στη Γερμανία αποκτά νέο ενδιαφέρον…