Άλμα για την Κολωνία, 3-1 την Γκρόιτερ Φιρτ

Η Κολωνία επέστρεψε στις νίκες (ύστερα από τρεις συνεχείς ισοπαλίες), επικρατώντας 3-1 με ανατροπή τςη ουραγού Γκρόιτερ Φιρτ στο «ΡάινερΈνερτζι» στάδιο, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής.

Η Γκρόιτερ Φιρτ, που παραμένει χωρίς νίκη στην Μπουντεσλίγκα, προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με τον Μεγερχόφερ και κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο.

Τα «κριάρια» όμως ανέβασαν την απόδοσή τους στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, πίεσαν κι έφτασαν στην ανατροπή μέσα σε έξι λεπτά.

Ο Άντερσον έκανε το 1-1 στο 50΄ και στη συνέχεια έδωσε τη… σκυτάλη στον Σκίρι, που με δύο τέρματα στο 55΄ και το 89΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η Κολωνία έφτασε τους 12 βαθμούς (με παιχνίδι περισσότερο) και είναι έκτη, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν 18οι με μόλις ένα βαθμό.