Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο μήνες η Ξάνθη

Επιστροφή στις νίκες για την Ξάνθη μετά από 2 μήνες (5/10 το 0-1 επί του Παναθηναϊκού). Η ακριτική ομάδα με το πέναλτι του Εντουάρντο στο 58΄ επιβλήθηκε με 1-0 του Ατρόμητου κι «έπιασε» στην 3η θέση της κατάταξης τον ΟΦΗ (από 19 βαθμούς).

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες πρωτοβουλίες και περισσότερη επιθετική διάθεση, αλλά στο καλό τους διάστημα δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Ξάνθη ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τζουρίτσκοβιτς από τον Χαρίση. Ο διαιτητής με την χρήση του VAR υπέδειξε την παράβαση και ο Εντουάρντο άνοιξε το σκορ ένα λεπτό αργότερα.

Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι απόκτησαν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και κινήθηκαν πιο επιθετικά πλησιάζοντας σε δεύτερο γκολ με κάποιες φάσεις, χωρίς να το πετύχουν. Στο 69’΄ ο Στάρτζεον έστρωσε την μπάλα στον Εντουάρντο, όμως ο Πορτογάλος  δεν την βρήκε όπως θα ήθελε.

Ο Ατρόμητος είχε απειλήσει νωρίτερα με ισοφάριση (62΄), αλλά η κεφαλιά του Μανούσου βρήκε σε ετοιμότητα τον Αμπαντ.