Ήττα – αποκλεισμός για την Εθνική Γυναικών στο Ευρωβόλεϊ

Η Εθνική ομάδα Γυναικών μετέβη στη Βουλγαρία με φιλοδοξίες και στόχο να περάσει στον επόμενο γύρο, αλλά η πραγματικότητα ήταν διαφορετική.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 0-3 σετ (24-26, 26-28, 15-25) και από την Τσεχία και με την τέταρτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια αποκλείστηκε οριστικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Παρά το τελικό σκορ η ελληνική ομάδα, όπως και χθες με την Ισπανία είχε τις ευκαιρίες του για να πάρει τη νίκη που θα του έδινε τεράστιο προβάδισμα στη μάχη της πρόκρισης, αλλά τις σπατάλησε, ειδικά στο δεύτερο σετ .

Η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει την παρουσία της στον 2ο όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος απέναντι στη Γερμανία αύριο (24/8, 17:30) χωρίς να υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον από την πλευρά της.