Βόλεϊ: Έχασε αλλά ελπίζει στο Ευρωπαϊκό η Εθνική Γυναικών

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 2-3 σετ από την Ισπανία στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ωστόσο ο βαθμός επιτρέπει στην Ελλάδα, εφόσον νικήσει με 3-0 ή 3-1 την Τσεχία αύριο, να υπερτερεί σε πιθανή τριπλή ισοβαθμία με Τσεχία, Ισπανία.

Αυτό θα συμβεί επειδή όλες οι ομάδες θα έχουν από μία νίκη, αλλά η Εθνική ομάδα θα μετρά 4 βαθμούς, οι Τσέχοι 3 και οι Ισπανοί 2.

Ο αγώνας ήταν μια μεγάλη μάχη που κράτησε 2 ώρες και 12 λεπτά, με την Εθνική να έχει τις ευκαιρίες της: προηγήθηκε 16-12 στο πρώτο σετ αλλά το έχασε (22-25), κυρίως όμως ήταν μπροστά με 8-3 στο τάι μπρέικ χωρίς να μπορέσει να το διατηρήσει (13-15)

Ωστόσο ίσως αποδειχθεί καθοριστική η ανατροπή που έκανε στο 4ο σετ (25-22), όταν η Ισπανία ξέφυγε με 9-13, αλλά καταφέραμε να  φτάσουμε στο τάι μπρέικ.