Πόλο: Νίκη πρωτιάς στον όμιλο η Εθνική Νεανίδων με Ολλανδία

Η Εθνική ομάδα πόλο των Νεανίδων πέτυχε σημαντική νίκη επί της Ολλανδίας με 10-7, για τη 2η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, διπλασιάζοντας τις νίκες της και είναι πια φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αμφότερες (3-3), όμως στο ημίχρονο το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου πήρε το το προβάδισμα με 5-4.

Στην τρίτη περίοδο η Ολλανδία κατάφερε να ισοφαρίσει, όμως η Εθνική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο τέλος του αγώνα και με επιμέρους σκορ 4-1, πήρε τη νίκη με 10-7.

Με τη νίκη αυτή, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έμεινε στην κορυφή του ομίλου έχοντας το απόλυτο των νικών, με 6 βαθμούς.

Για την Ελλάδα σκόραραν οι Τριχά 3, Σάντα 2, Τσιμάρα 2, Χαλδαίου 2, Τορνάρου 1, ενώ για τις «οράνιε» οι Ντε Βρις 4 και Μουλχούιζεν 3.