Ισπανία: Μπαρτσελόνα… 4Χ4

Η μοναδική ομάδα που μετά από 4 αγωνιστικές στην Πριμέρα Ντιβιζιόν διατηρεί το απόλυτο είναι, πλέον, η Μπαρτσελόνα.

Οι Καταλανοί μέσα σε 12 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν 3 γκολ κι επιβλήθηκαν με 4-1 της Λεβάντε στο «Καμπ Νου», αποτέλεσμα που εδραίωσε την ομάδα του Λουίς Ενρίκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα χωρίς «συγκάτοικο».

Στο 50΄ ο Μπαρτρά, στο 56΄ ο Νεϊμάρ και στο 61΄ ο Μέσι με πέναλτι έβαλαν τις βάσεις για το «τρίποντο». Ο Καθαντέθους στο 66΄ πέτυχε το «γκολ της τιμής» για τη Λεβάντε, ενώ λίγο αργότερα ο Μέσι αστόχησε από την ασβεστένια βούλα. Ο Αργεντινός, όμως, «πήρε το αίμα του πίσω» στο 90΄ , όταν με δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Με γκολ του Χάβι Γκουέρα στο 42΄ η Βαγεκάνο πέρασε νικηφόρα (1-0) από την έδρα της Λας Πάλμας, ενώ η Βιγιαρεάλ πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 3-1.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής:

Χετάφε-Μάλαγα                 1-0 (2’ Σέποβιτς)
Ρεάλ Μαδρίτης-Γρανάδα 1-0 (55′ Μπενζεμά)
Βαλένθια-Μπέτις                0-0
Εϊμπάρ-Ατλέτικο Μαδρ.    0-2 (62′ Κορέα, 77′ Τόρες)
Σοσιεδάδ-Εσπανιόλ           2-3 (20’ Αγκιρέτσε, 86’ Ζόνατας – 44’ πεν. Μορένο, 71’ Ρόκο, 90’ Πέρεθ)
Σεβίλλη-Θέλτα                     1-2 (54’ Γιορέντε – 15’ Νολίτο, 26’ Βας)
Λα Κορούνια-Χιχόν            2-3 (16΄ Χουανφράν, 28΄  Αλμπέρτο – 4΄, 8΄ Σανάμπρια, 34΄ Μενέντεθ)
Βιγιαρεάλ-Μπιλμπάο          3-1 (43′ πεν. Σοριάνο, 67′ Γκασπάρ, 80′ Μπαπτιστάο – 92′ Αντούριθ)
Λας Πάλμας-Βαγιεκάνο      0-1 (43′ Χάβι Γκουέρα)
Μπαρτσελόνα-Λεβάντε       4-1 (50′ Μπαρτρά, 56′ Νεϊμάρ, 61′ πεν., 90′ Μέσι – 66′ Καθαντέθους)