Πρώτη νίκη η ΑΕΛ, πρώτη ήττα η Ξάνθη

Με εμφατικό τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη της ΑΕΛ στη Super League.

Απέναντι στη Ξάνθη που προερχόταν από το 3Χ3, οι «βυσσινοί» έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και «ανταμείφθηκαν» με το άκρως εντυπωσιακό 3-0 επί των «Ακριτών».

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν καλύτερη και νίκησε δίκαια, απέναντι στη Ξάνθη των 10 παικτών από το 60ό λεπτό, λόγω της αποβολής του Λισγάρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν από το ξεκίνημα και η υπεροχή τους καρποφόρησε στο 35ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τερκί πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, στέλνοντας τη μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ΑΕΛ συνέχισε να ελέγχει το ματς και στο 53′ διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Μιλοσάβλιεβιτς να πλασάρει υποδειγματικά και να «γράφει» το 2-0.

Κάπου εκεί το ματς είχε τελειώσει, με τη Ξάνθη να αγωνίζεται με δέκα παίκτες και τους γηπεδούχους να ρίχνουν το ρυθμό τους. Αυτό δεν τους εμπόδισε, πάντως, να πετύχουν και τρίτο γκολ στο 83΄ με την προβολή του Μπέρτου που έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα του Σάο Μπέντο.