Βαριά ήττα (5-0) των Ελπίδων στην Κροατία

Η Εθνική Ελπίδων δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο «Andelko Herjavec» του Βαραζντίν, με αποτέλεσμα να γνωρίσει τη συντριβή από την Κροατία με 5-0, στο -θεωρητικά- ντέρμπι του 4ου ομίλου της προκριματικής φάσης του EURO 2021.

Ήδη στο 13ο λεπτό η «γαλανόλευκη» βρισκόταν πίσω στο σκορ με 3-0, για να φύγει τελικώς με μία βαριά ήττα από την Κροατία και ταυτόχρονα να χάσει μεγάλο μέρος των πιθανοτήτων του για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον 4ο όμιλο.

Τα γκολ των Μόρο (2΄) και Μάγερ (5΄) «έκοψαν τα πόδια» των παικτών του Γιάννη Γκούμα, με τους νεαρούς διεθνείς να πελαγοδρομούν στη συνέχεια, να κάνουν τη χειρότερη εμφάνισή τους και να δέχονται άλλα δύο τέρματα, από τους Μούσα (14΄) και Μάγερ (24΄), πριν ο Μούσα και πάλι διαμορφώσει το τελικό 5-0 στο 52ο λεπτό.

Η ελληνική ομάδα μετρά πλέον τρεις νίκες, μία ήττα και μία ισοπαλία, παραμένοντας στο -4 από την πρωτοπόρο Τσεχία, που χθες είχε συντρίψει με 6-0 εκτός έδρας το Σαν Μαρίνο.

Η ομάδα του κρατιδίου αποτελεί τον επόμενο αντίπαλο της Εθνικής, στις 6 Σεπτεμβρίου (21:30) εκτός έδρας.