Πρώτη «γκέλα» στη La Liga η Ρεάλ

Η πρώτη «γκέλα» της Ρεάλ Μαδρίτης στην La Liga και, μάλιστα, μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» είναι γεγονός.

Η «βασίλισσα» παραχώρησε ισοπαλία με σκορ, 1-1, στην Βαγιαδολίδ, αν και πήρε το προβάδισμα στο 82΄ με τον Καρίμ Μπενζεμά. Μετά το 1-3 στην έδρα της Θέλτα, οι «μερένγκες» απέτυχαν να δώσουν συνέχεια στα «τρίποντα», ίσως γιατί υποτίμησαν τον αντίπαλό τους.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν έδωσε φανέλα βασικού στους Γκάρεθ Μπέιλ και Χάμες Ροντρίγκες (ο Κολομβιανός παραχώρησε την θέση του στον Βινίσιους λίγο πριν το 60ό λεπτό), ωστόσο, η Ρεάλ δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να απλοποιήσει τα πράγματα.

Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι όλο και πίστευαν περισσότερο στην έκπληξη, ωστόσο, ο Καρίμ Μπενζεμά κατάφερε να «λύσει το γόρδιο δεσμό» και να σκοράρει οκτώ λεπτά πριν το 90΄. Κι ενώ φαινόταν ότι το γκολ αυτό θα ήταν αρκετό για να οδηγήσει την Ρεάλ στο 2Χ2, στο 88΄ ο Γκουαρδιόλα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, που κάνουν ένα φανταστικό ξεκίνημα στο ισπανικό πρωτάθλημα μετά το «διπλό» επί της Μπέτις (2-1) στην πρεμιέρα.