«Ανάσταση» Ρεάλ με «τριάρα» στο Βίγκο

Σε θρίαμβο μετέτρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης την πρεμιέρα της στο ισπανικό πρωτάθλημα, νικώντας με 3-1 στο «Μπαλαΐδος» του Βίγκο τη γηπεδούχο Θέλτα, κι ας τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μόντριτς στο 56΄, με το σκορ στο 1-0.

Η «βασίλισσα» κατάφερε να κάνει απλά τα πράγματα σε ένα γήπεδο όπου συνήθως «ζορίζεται», με τον Γκάρεθ Μπέιλ, τον οποίο ο Ζιντάν θέλει να διώξει, βασικό (!) και τον Κουρτουά σε πλήρη ετοιμότητα, οσάκις χρειάστηκε να επέμβει ο Βέλγος τερματοφύλακας.

Από την πλευρά της, η ομάδα της Γαλικίας παρά το τελικό σκορ ήταν πολύ καλή και δημιούργησε αρκετές φάσεις στην επίθεση, αλλά ανασταλτική ήταν «δράμα» και αν δεν υπήρχε κάτω από τα δοκάρια ο Ρούμπεν Μπλάνκο, το σκορ θα είχε ξεφύγει.

Το 0-1 έγραψε ο Καρίμ Μπενζεμά στο 12ο λεπτό, για να διπλασιάσει με υπέροχο γκολ ο Τόνι Κρόος στο 61΄ και να φτάσει η Ρεάλ στο 0-3 με τον Λούκας Βάσκεθ στο 80΄, πριν μειώσει στις καθυστερήσεις ο Ίκερ Λοισάδα.