Μπάσκετ: Άνετη νίκη της Σερβίας με Τουρκία στο «Ακρόπολις»

Με τους Νίκολα Γιόκιτς (18π., 11ρ.) και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (17π.) να ηγούνται της επίθεσης, η Σερβία νίκησε εύκολα με 87-72 την Τουρκία στον εναρκτήριο αγώνα του 29ου τουρνουά «Ακρόπολις», στο ΟΑΚΑ.

Η υπεροπλία των Σέρβων στη ρακέτα δεν άφησε περιθώρια στους Τούρκους, που ήταν άστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα: ο Οσμάν είχε 0/5, ο Μαχμούτογλου 1/5 και ο Ουίλμπεκιν 1/7 τρίποντα.

Ο Μιλουτίνοφ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, ενώ στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου τραυματίστηκε στον αριστερό αστράγαλο ο Μιλοσάβλιεβιτς. Ο Μαριάνοβιτς έπαιξε λιγότερο από 12 λεπτά.

Οι Σέρβοι, που δεν έχουν στη σύνθεσή τους τον τραυματία Τεόντοσιτς, προηγήθηκαν με 44-36 στο ημίχρονο βγάζοντας ενέργεια, για να διευρύνουν τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, όταν με συνεχή κλεψίματα την έφτασαν στο +17 (71-54) και «τελείωσαν» το παιχνίδι.