Μπάσκετ: Βαριά ήττα ΠΑΟΚ στη Ρωσία

Βαρύτατη ήττα με 68-102 γνώρισε ο ΠΑΟΚ στη Ρωσία από την Κίμκι, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου στη φάση των «32» του EuroCup. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα για τον «Δικέφαλο», σε αντίθεση με την Κίμκι που πέτυχε την τρίτη νίκη της.

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, όταν βρέθηκε για λίγο μπροστά στο σκορ, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην αντίπαλό του. Στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν ολοκληρώσει ένα επιμέρους σκορ 15-4 , μετατρέποντας το 5-8 (4’) σε 20-12, διαφορά που έφτασε στο +12 στο 11’ (30-18).

Στο 18΄ οι Ρώσοι πήραν «αέρα» 19 πόντων (49-30) και στο 25΄ την ανέβασαν στους 24 (65-41), δίνοντας μεγάλο εύρος στη διαφαινόμενη νίκη τους. Το χειρότερο, όμως, για τον ΠΑΟΚ ήταν ότι είδε στο 29ο λεπτό να αποχωρεί τραυματισμένος στο αριστερό γόνατο ο Κακαρούδης.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η συνέχεια, με την Κίμκι να συντηρεί το προβάδισμα πέριξ των 30 πόντων (80-48, 90-59), με τον Τσόχλα να την κατεβάζει με τρίποντο στο -26 (90-64) 3:35 πριν τη λήξη, για να φτάσει στη μέγιστη τιμή της στην εκπνοή, με το τελικό 102-68.