Στους «8» του Κυπέλλου ο Εργοτέλης

Μεγάλη πρόκριση στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά από ένα ματς θρίλερ με τον ΟΦΗ, πήρε ο Εργοτέλης.

Η ομάδα της Football League με σύμμαχο την τύχη απέκλεισε τον ΟΦΗ στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3, την ώρα που ο αγώνας ρεβάνς της φάσης των «16» στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση τελείωσε ισόπαλος με σκορ 1-1 (με το ίδιο σκορ είχε τελειώσει και η πρώτη αναμέτρηση στο Παγκρήτιο).

Ο ΟΦΗ από το πρώτο μέρος αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουτσιανικούλη, παρόλα αυτά θα μπορούσε να «καθαρίσει» την πρόκριση.

Παρά την «ψυχρολουσία» που δέχτηκαν οι γηπεδούχοι στο 23΄, όταν ο Μπουτσάκης έβαλε μπροστά τον Εργοτέλη στο σκορ, ι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Νέιρα στο 44΄ και στο δεύτερο μέρος πάλι ο Νέιρα (57΄) και στη συνέχεια ο Ποτουρίδης δεν κατάφεραν να σκοράρουν από το σημείο του πέναλτι.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα στην παράταση χωρίς να μπει κάποιο γκολ και όλα κρίθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα», όπου οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν το «εισιτήριο» για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.