Νίκες για Γκλάντμπαχ και Λειψία

Μόλις 12 λεπτά χρειάστηκε η Γκλάντμπαχ για να τελειώσει το παιχνίδι με την Αρμίνια Μπίλεφελντ, την οποία συνέτριψε με 5-0 (6΄, 69΄ Εμπολό, 15΄ Τουράμ, 18΄ πεν. Μπενσεμπαϊνί, 84΄ Πλεά) στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής.

Τα «πουλάρια» άνοιξαν το σκορ στο 6ο λεπτό και στο 18ο το είχαν εκτοξεύσει στο 3-0, με τη «σεμνή τελετή» να λαμβάνει τέλος σχεδόν με την έναρξή της. Η Γκλάντμπαχ ανέβηκε στην έβδομη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στα χαμηλά της κατάταξης και κινδυνεύουν.

Νωρίτερα, η Λειψία ξεπέρασε και το εμπόδιο της αδιάφορης βαθμολογικά Στουτγάρδης την οποία νίκησε με 2-0 και μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπάγερν στους 7 βαθμούς.

Τα τέρματα της Λειψίας σημείωσαν στο 46΄ ο Αϊνταρά και στο 67΄ με πέναλτι ο Φόρσμπεργκ, ενώ η Στουτγάρδη έπαιζε από το 14΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αχαμαντά με κόκκινη κάρτα.