Αποκλεισμός στη Ρώμη για Τσιτσιπά

EPA/ALESSANDRO DI MEO

Ο «Στεφ» πλήρωσε γι΄ άλλη μια φορά τα λάθη και την έλλειψη συγκέντρωσής του σε ένα παιχνίδι που ήλεγχε

Εκτός ημιτελικών από το Masters της Ρώμης έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς γνώρισε οδυνηρό με βάση την εξέλιξη του αγώνα, αποκλεισμό στα προημιτελικά από τον Χιλιανό, Νίκολας Τζάρι (Νο16) με 2-1 σετ (6-3, 5-7, 4-6).

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε με σχετική ευκολία το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια εκνευρίστηκε, έχασε τη συγκέντρωσή του και σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες για μπρέικ έχασε από τον Τζάρι, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Αμερικανό Τόμι Πολ.

Με το σκορ 1-0 στα σετ, ο Τσιτσιπάς έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο 7ο και 11ο γκέιμ για το μπρέικ της νίκης, σπαταλώντας την πρώτη φορά τρεις ευκαιρίες και τη δεύτερη δύο.

Τελικά το «σπάσιμο» του σερβίς ήρθε από τον αντίπαλό του στο 12ο γκέιμ και ο Νοτιοαμερικανός ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ στο τρίτο γκέιμ (2-1) για να δεχθεί αμέσως ύστερα κι αυτός. Ο Χιλιανός κράτησε το σερβίς του ως το 5-4 και ύστερα κατάφερε το… νοκ άουτ.