Εύκολα το 1-0 το Περιστέρι με Κολοσσό

Η ομάδα του Σπανούλη κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κι έφτασε σε μια άνετη νίκη

Το Περιστέρι νίκησε με 79-63 τον Κολοσσό Ρόδου κι έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος μπάσκετ.

Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Ράγκλαντ με 9 πόντους και 10 ασίστ, ενώ 12 σημείωσε ο Μήτρου-Λονγκ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μπραΐκοβιτς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι περνούσαν με 22-15 αλλά με Γκάουντλοκ και Μπραΐκοβιτς να αναλαμβάνουν δράση οι «θαλασσί» έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 και προσπέρασαν με 25-24 στο 15΄, αλλά με επιμέρους σκορ 20-4 ως το ημίχρονο η ομάδα του Σπανούλη προηγήθηκε με 44-30.

Στην επανάληψη η διαφορά έφτασε και στο +15 (62-47) στο 28΄ με καλάθι του Ντάνγκουμπιτς. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας το πάνω χέρι (66-50).

Kάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες, ωστόσο το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα και πήρε με άνεση την πρώτη νίκη του στην προημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League.