Η Μακάμπι σόκαρε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

(ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Το «τριφύλλι» πλήγωσε ακριβά τα χαμένα ριμπάουντ και τις άστοχες βολές και οι Ισραηλινοί με 91-87 έκαναν το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Euroleague.

O Παναθηναϊκός ηττήθηκε απόψε στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 91-87 και έχασε το πλεονέκτημα έδρας από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία έκανε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Euroleague, «σπάζοντας» την έδρα της ελληνικής ομάδας.

Οι «πράσινοι» πλήρωσαν ακριβά την αδυναμία τους στα ριμπάουντ(15 επιθετικά πήραν οι φιλοξενούμενοι) αλλά και στις βολές, όπου πέταξαν στα σκουπίδια δέκα(16/26).

Πλέον το ματς της Πέμπτης και πάλι επί ελληνικού εδάφους είναι do or die για το «τριφύλλι».

O Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν με 11/11 δίποντα, 8/16 τρίποντα και 11 ασίστ για 5 λάθη, φόρτωσε με 50 πόντους το καλάθι της Μακάμπι και χάρη στη βελτίωση της αμυντικής του λειτουργίας στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να «χτίσει» διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 50-42, έχοντας ως κορυφαίους τους Λεσόρ, Βιλντόσα και Σλούκα.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεφαν στο σκορ με μεγάλη δύναμη τα επιθετικά ριμπάουντ και στο 31′ κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στο 70-68, μειώνοντας στους δύο πόντους και να ισοφαρίσουν 71-71 στιγμές αργότερα.

Μάλιστα η ομάδα του λαού πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων(81-77) έξι λεπτά πριν το φινάλε.

Το σύνολο του Κάτας ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε ήταν μπροστά με 87-82 αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 5-0 από Γκραντ και Ναν, ισοφάρισε και ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Ο Μπράουν με σπουδαίο καλάθι έκανε το 89-87, ο Παναθηναϊκός σπατάλησε την ευκαιρία του με λάθος του Σλούκα στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα και η Μακάμπι πήρε την νίκη με 91-87.

Ο Λεσόρ με 22 πόντους και ο Σλούκας με 12 πόντους και 13 ασίστ ξεχώρισαν για τους ηττημένους. Όσον αφορά τους νικητές, σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε ο Κόλσον με 18 πόντους, 16 έβαλε ο Μπράουν ενώ 15 πρόσθεσε ο Μπάλντουιν.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91