Βόλεϊ: Προβάδισμα ο Ολυμπιακός στους τελικούς των Γυναικών

Οι «ερυθρόλευκες» εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους κι επικράτησαν με 3-2 του Παναθηναϊκού κάνοντας το πρώτο βήμα για τον τίτλο

Ύστερα από εξαιρετικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός νίκησε μετά από 2,5 ώρες τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ και πήρε προβάδισμα στην σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών. Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 17 Απριλίου στο Μετς.

Η Γιαμίλα Νίζετιχ εξελίχθηκε σε πρωταγωνίστρια του αγώνα με δύο προσωπικές ενέργειες στο τάι μπρέικ, ενώ Μίλιτσα Κούμπουρα και Μικαέλα Μλεΐνκοβα πήραν το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση και τελείωσαν το παιχνίδι με 20 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Για τον Παναθηναϊκό η Σέρινταν Άτκινσον με 28 πόντους τα έκανε όλα, με την Κένια Καρκάσες να πετυχαίνει 20 αλλά να χάνει μία κρίσιμη κόντρα επίθεση στο τάι μπρέικ στο 12-11.