Ο μαγικός Κάνααν έστειλε τον Ολυμπιακό στη πέμπτη θέση και πάνω στη Μπαρτσελόνα

(ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Αμερικανός γκαρντ με 27 πόντους οδήγησε τους ''ερυθρολεύκους'' στη νίκη με 84-81 επί της Φενέρμπαχτσε στη παράταση και οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν τους Καταλανούς στο δρόμο προς το Βερολίνο

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε ξεκαθαρίσει πως ο Ολυμπιακός δεν διαλέγει αντιπάλους και η ομάδα του, τον δικαίωσε. Οι Πειραιώτες νίκησαν στο ΣΕΦ την Φενέρμπαχτσε με 84-81 στην παράταση και τερμάτισαν στη πέμπτη θέση της κανονικής διάρκειας της Euroleague. Κάτι που σημαίνει πως στα play off θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας στο δρόμο προς το Final4 του Βερολίνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ νωθρά, η Φενέρ πολύ καλύτερα και λογικά ξέφυγε στο σκορ με 11-2 στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Στη συνέχεια το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε την απόδοσή του και μείωσε γρήγορα σε 13-14 με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-19, με τον Κάνααν να σκοράρει 13 από τους πόντους της πειραϊκής ομάδας.

Οι ”ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 38-34, βρίσκοντας αρκετούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο.

H αναμέτρηση συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 53-52.

Oι Τούρκοι με ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, προηγήθηκαν με 58-53 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και προηγήθηκε με 64-60. Τρία λεπτά πριν το φινάλε οι δύο ομάδες ήταν στην απόλυτη ισορροπία, 64-64.

Oι Πειραιώτες στη συνέχεια είχαν πρόβλημα στο ριμπάουντ, η Φενέρ το εκμεταλλεύθηκε και στο 38′ πήγαν στο +4, 69-65.

O Mακίσικ με καλάθι και φάουλ μείωσε στον πόντο και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό. Ο Γκος με βολή έκανε το 69-69, ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία να πάρει την νίκη αλλά στη τελευταία επίθεση αστόχησαν οι Γκος και Παπανικολάου με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η ομάδα του Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε με 78-73 αλλά και πάλι οι ”ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να ισοφαρίσουν(78-78) και 18” πριν το τέλος ο Κάνααν έκανε το 80-78 ενώ με κλέψιμο και δύο εύστοχες βολές έδωσε επί της ουσίας την νίκη στην ομάδα του.  Ο Ολυμπιακός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 84-81.

Ο Κάνααν με 27 πόντους ήταν ο mvp των νικητών ενώ ο Μακίσικ με 12 πόντους και ο Παπανικολάου με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν άξιοι συμπαραστάτες του.

Tα δεκάλεπτα: 19-19, 38-34, 53-52, 69-69, 84-81.