«Τελείωσε» και τον Ζβέρεφ ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας πρωταθλητής προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μόντε Κάρλο και τώρα θα παίξει με τον Χατσάνοφ

Η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο ATP Masters 1000 του Μόντε Κάρλο συνεχίζεται, καθώς νίκησε τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Νο5 στον κόσμο) με 7-5, 7-6(3) στη φάση των «16».

Ο Έλληνας πρωταθλητής (Νο12) χρειάστηκε 2 ώρες και επτά λεπτά για να προκριθεί στα προημιτελικά. Αφού κατάκτησε το πρώτο σετ με 7-5, προηγήθηκε στο δεύτερο με 5-0, αλλά ο Ζβέρεφ ισοφάρισε σε 5-5.

Τελικά η νίκη ήρθε στο τάι μπρέικ (7-6), το οποίο ο Τσιτσιπάς κατάκτησε με 6-3. Αντίπαλός του στους «8» θα είναι ο Ρώσος Κάρεν Χατσάνοφ.

Ο Χατσάνοφ επικράτησε στον ρωσικό «εμφύλιο» του συμπατριώτη του (Νο 4 στην παγκόσμια κατάταξη), Ντανιίλ Μεντβέντεφ, με 6-3, 7-5.

Τσιτσιπάς και Χατσάνοφ έχουν αναμετρηθεί οκτώ φορές στο παρελθόν σε επίπεδο ATP, με τον Έλληνα πρωταθλητή να έχει σημειώσει επτά νίκες.