Basket League: Φινάλε με νίκη για τον Άρη

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης τερμάτισε πέμπτη στην κανονική περίοδο κι εξασφάλισε συμμετοχή στο Top-6 της β΄ φάσης

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο ο Άρης, που επικράτησε του Λαυρίου με 84-60 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 22ης ημέρας στην Basket League.

Με όπλο την άμυνα στο δεύτερο μισό του αγώνα, διάστημα στο οποίο δέχθηκαν μόλις 22 πόντους, οι «κίτρινοι» βρήκαν τις λύσεις απέναντι στο συγκρότημα της Λαυρεωτικής κι έφτασαν σε μια ευρείας έκτασης νίκη.

Ο Άρης ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του τερματίζοντας στην πέμπτη θέση κι έχοντας εξασφαλίσει συμμετοχή στο Top-6 της β΄ φάσης του πρωταθλήματος.

Το Λαύριο θα συμμετάσχει στα πλέι άουτ αλλά θα πρέπει να περιμένει και τους αγώνες της Κυριακής για να μάθει την τελική θέση του στην κατάταξη.

Ο Μπλούμπεργκς με 18 πόντους και οι Τολιόπουλος και Χάρελ με 16 και 14 αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον σύλλογο της Θεσσαλονίκης.

Από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν ο Καστανέδα με 17 πόντους και ο Θόρντον με 14.